3.2.2. Tranzistor

3.2.2.1. Základní zapojení tranzistoru
3.2.2.2. Přehled známých tranzistorů

Attributy: id="transistor"

Přemístnit do kapitoly polovodiče

Odkazy:

Tranzistor je polovodičová nelineární součástka se třemi vývody. Nejčastěji se pod pojmem tranzistor rozumí bipolární tranzistor.

Bipolar Junction Transistor

Tranzistorový jev objevili Dr. John Bardeen, Dr. Walter Brattain a Dr. William Shockley. První tranzistor zkonstruovali v prosinci 1947, v Bellových laboratořích v Murray Hill, NJ. Za objev tranzistorového jevu jim byla v roce 1956 udělena Nobelova cena za Fyziku. Objev tranzistoru způsobil převrat v aplikované elektrotechnice a vědeckotechnickou revoluci. Odstartoval miniarizaci elektronických součástek která vyvrcholila v konstrukci dnešních počítačů.

Bipolární tranzistor sestává ze dvou PN přechodů. Správné vytvoření těchto přechodů bylo klíčovým problémem v konstrukci tranzistoru. Pořadí P a N vrstev v tranzistoru umožňuje konstrukci dvou typů a to PNP a NPN. Jednotlivé vrstvy jsou připojeny k vývodům označeným emitor (E), báze (B) a kolektor (C). Principem činnosti tranzistoru je jev, kdy proud tekoucí do báze mění "odpor" mezi emitorem a kolektorem a tím ovlivňuje velikost proudu tekoucího těmito vývody.

Obrázek 3.1. Bipolární tranzistor

Bipolární tranzistor

320×240; EPS scale=50

Schematická značka tranzistoru ukazuje všechny tři vývody. Emitor je znázorněn šipkou a směr šipky ukazuje směr proudu.

Obrázek 3.2. Schematická značka pro bipolární tranzistor

Schematická značka pro bipolární tranzistor

320×240; EPS scale=50

Obrázek 3.3. Schematická značka pro bipolární tranzistor (scale="60")

Schematická značka pro bipolární tranzistor (scale="60")
Licence Creative Commons
Elektronika a počítače, jejímž autorem je Radek Hnilica, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nevyužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika .