Při ladění programů a hardware se nám může hodit obvod pro krokování procesoru. Tento obvod zajišťuje vykonání jen jedné instrukce na stisk tlačítka. Můžeme tedy přímo sledovat, s pomocí obvodů zobrazujících obsah adresové a datové sběrnice, stav v jednotlivých krocích.
První schéma je z Ročenky Sdělovací techniky '85 strana 179. Tlačítko SS slouží pro spuštění jednoho kroku. Spínač S1 v rozepnutém stavu zapíná krokovací obvod. V sepnutém stavu běží mikroprocesor normálně plnou rychlostí. Spínač S2 omezuje v rozpojeném stavu krokování jen na IO instrukce.
Ve stejné ročence je na další straně uveden krokovací obvod jenž umožňuje nastavit „break point“, bod přerušení. Tímto bodem je adresa instrukce.
Dalším možným způsobem krokování je ruční ovládání hodinového signálu. Mikroprocesor Z80 je vnitřně plně statický což nám dovoluje zastavit generování hodinového signálu, případně tento generovat ručně. A to je případ který reší následující obvod.
The absolute minimum Z80 CPU test circuit ever seen
Oproti předcházejícím obvodům, tento krokuje jednotlivé takty. Umožňuje nám tedy sledovat podrobněji dění na sběrnici v průběhu každého strojového cyklu.