47.4.1. WEBrick

section id="rails.webrick" xreflabel="WEBrick"

Odkazy:

FIXME: od verze .... je již WEBrick přímo součástí Ruby, takže jej nemusíme instalovat zvlášť.

Jak jsem se již zmínil, použití Webricku je nejjednodušší. Mezi skripty jenž byly při založení aplikace vytvořeny v adresáři script je jeden script/server, který slouží ke spuštění www serveru WEBrick s naší Rail aplikací. Použijeme-li jej bez parametrů, připojí se server na port 3000 a rail aplikaci spustí v FIXME:módu/režimu development. Tento skript je užíván hodně při ladění a vývoji aplikace, kdy se nemusíme zabývat konfigurací a nastavováním www serveru ale pohotově spustíme WEBrick bez jakéhokoliv dalšího nastavování. V adresáři aplikace zadáme příkaz

$ script/server

a spustí se server s aplikací. Server očekává dotazy na portu 3000 lokálního počítače localhost (ip=127.0.0.1). Pokud je port obsazen, či zjiného důvodu jej nemůžeme/nechceme použít, má startovací skript script/server řadu parametrů jimiž můžeme ovlivnit jeho chování. Můžeme zadat

-p číslo_portu, --port=číslo_portu
pro určení TCP portu na kterém má server naslouchat
-b ip_adresa, --bind=ip_adresa
pro navázání serveru na konkrétní ip adresu některého síťového rozhraní lokálního počítače. Standardně se server navazuje na adresu 0.0.0.0 což znamená na všechny adresy všech rozhraní počítače které existují v době startu aplikace.
-e prostředí, --environment=prostředí

parametr určuje které ze základních předdefinovaných prostředí se má použít. Jména použitých prostředí jsou sama o sobě dostatečně popisná, jedná se o hodnoty: test, development, production. Pokud tímto parametrem neurčíme jinak, nebo nenastavíme prostředí v konfiguraci, aplikace se standardně spouští v prostředí development.

$ script/server -e production
-d, --daemon

posledí volbu kterou popíši je volba --daemon. Server se spustí v režimu démona a odpojí se tedy od terminálu ze kterého byl spuštěn. To mimo jiné znamená že všechny výpisy jenž normálně server psal na terminál budou se již na terminálu neobjeví a jediné místo kde je můžeme hledat je deník serveru.

$ script/server --daemon
=> Rails application started on http://0.0.0.0:3000
[2005-07-24 16:42:27] INFO  WEBrick 1.3.1
[2005-07-24 16:42:27] INFO  ruby 1.8.2 (2005-04-11) [i386-linux]
$ 
Licence Creative Commons
Tento dokument Ruby, jehož autorem je Radek Hnilica, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nevyužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika .