Kapitola 60. bash

Obsah

60.1. Podmíněné příkazy
60.2. Funkce
60.3. Parametry skriptu a jejich analýza
60.4. Čtení vstupu
60.5. Čtení souborů
60.6. Parsování textu
60.7. Práce s SQL databázemi
60.8. Datum a čas
60.9. Logické hodnoty (boolean)
60.10. Pole proměnných
60.11. Omezení programů
60.12. Ukončení programu včetně všech jeho potomků
60.13. Zabezpečení skriptu před vícenásobným spuštěním
60.14. Extrémní programování v shellu
60.15. Obrana před vlastními chybami
60.16. Řešení
60.17. Různé nezapracované texty a poznámky
60.18. Úvahy a náměty
60.19. Staré texty

chapter id="bash" xreflabel="Bash"

Odkazy a zdroje:

Bash je program ze skupiny programů nazývaných shelly. K této skupině patří programy jako ash, sh, ksh, pdksh, zsh, tcsh a mnohé další. Účelem těchto programů je vytvořit rozhraní mezí člověkem, operátorem na jedné straně a operačním systémem počítače na straně druhé. Je to jakási skořápka (shell) která obaluje operační systém a dovoluje interakci s člověkem.

Ve své základní funkci dovolují shelly spouštět ostatní programy. Dovolují seskupovat programy do celků, spoštět jeden na základě výsledků předchozího či opakovaná vícenásobné spuštění stejného programu. Lze vytvářet dávky příkazů od jednodušších až po složitější jenž mají chování samostatných programů.

FIXME: TBD:dopsat.

Programování v shellu, je velmi specifické. Shell jako takový je určený k běžnému a soustavnému používání, spouštění programů a vytváření vezeb mezi těmito programy. Slouží tedy hlavně jako lepidlo, jako tmel, který spojuje jednotlivé programy do funkčního celku o vyšší kvalitě.

Specifičnost shellu se odráží právě ve schopnosti spouštět a spojovat programy. Za tímto účelem má shell řadu nástrojů se kterými se seznámíme.

Tyto programy slouží jako interprety příkazů. Tvoří rozhraní mezi operačním systémem a člověkem jenž sedí u terminálu. Přihlásíme-li se do počítače a pracujeme, pracujeme vlastně se shellem. Na jedné straně nám shell dovoluje zadávat příkazy, skupiny příkazů, a na druhé straně je to silný programovací jazyk. FIXME:

shell — skořápka

Shell je lepidlo/tmel jímž spojujeme do funkčních celků stávající programy a vytváříme tak programy nové se specifickou funkcí.

Proč programovat v shellu? Inu nemusíme přímo programovat, ale shell je mocný nástroj jímž zvládneme vyskriptovat řadu jednoduchých problémů aniž bychom museli sáhnout po jiném programovacím jazyku jako je například C.