16.1. Adresáře

Adresáře jsou způsob organizace souborů. Každý soubor můsí být/přináležet do nějakého adresáře. Adresářová struktura je hieararchická, adresář sám patří do nějakého jiného adresáře.

Kořenový adresář, označovaný / je jediný adresář v systému jenž nepatří do žádného jiného adresáře a je ve stromové hierarchii předkem všech souborů a adresářů.

V pojmenování souborů a adresářů je řád jenž se pokusím dále popsat. Začnu adresáři.

Jména adresářů

bin
Jméno bin se používá pro adresáře jenž opsahují spustitelné/vykonatelné programy (binárky) či skripty. V adresářích s tímto jménem by se neměly vyskytovat soubory jiného typu.
etc
V tomto adresáři jsou uložené konfigurace programů a systému.
lib
Toto jméno se používá v souvislosti s knihovnami (library). Adresář pak obsahuje knihovní soubory statických či dynamických knihoven. Obsahuje taky knihovny funkcí interpretovaných jazyků jako jsou Perl, Tcl/TK, …
sbin
Význam adresáře sbin je obdobný jako u adresáře bin. Rozdíl spočívá ve významu programů v něm uložených. V adresáři sbin jsou programy jenž jsou důležité pro správu/údržbu systému a běžní uživatelé jej nepoužívají či nemají právo používat.
src
V adresáři tohoto jména bývají zdrojové kódy programů systému, jádra i uživatelských programů. Jeho název je odvozen od slova source (zdroj).
tmp
Tento adresář slouží pro ukládání dočasných (temporary) pracovních souborů. Často bývají tyto adresáře pravidelně čišteny/promazávány.
var
Název var se používá pro adresáře v nichž se data/soubory často mění. Bývají to různé databáze, deníky, úložiště dat.
.
FIXME:

Uvedená seznam jmen adresářů není vyčerpávající, ale podchycuje ta nejdůležitější. Nyní již k samotné stromové hierarchii adresářů. Kořenový adresář / obsahuje následující adresáře:

/bin
Obsahuje důležité programy pro práci se systémem jenž jsou nezbytné při administraci systému. Jedná se o pprogramy které mohou používat všichny uživatelé a jejichž přítomnost v systému je nezbytná pro základní údržbu.
/boot
V tomto adresáři bývají soustředěny všechny soubory nutné pro zavedení systému při startu počítače. Jedná se zejména o obraz jádra operačního systému. Obraz init ramdisku. Svá data zde také ukládá zavaděč grub do vlastního adresáře /boot/grub.
/dev
V tomto adresáři jsou soubory zařízení. Jedná se o speciální soubory jenž reprezentují jednotlivé části hardware a slouží pro kominikaci s těmito. Jsou zde například speciální soubory /dev/hd… reprezentující IDE disky, /dev/tty… reprezentující sériové linky a virtuální terminály a mnoho dalších.
/etc
V tomto adresáři jsou sostředěny konfigurace veškerého programového vybavení v systému a také systému samotného.
/home
Zde bývají zakládány domovské adresáře uživatelů systému.
/lib
Knihovny důležité pro samotný běch systému. Taktéž jsou zde adresáře /lib/modules jenž obsahuje moduly zaveditelné do jádra a /lib/security s moduly systému PAM.
/opt
Adresář /opt bývá kořenovým adresářem pro komerční programové vybavení.
/proc
Tento virtuální adresář je rozhraním jádra přes které jádro publikuje řadu informací a je možno ovlivňovat jeho fukčnost.
/sbin
Adresář obsahuje důležité programy pro administraci systému jenž nejsou potřebné pro běžné uživatele.
/sys
Virtuální adresář /sys rozhraním do jádra operačního systému. Tento adresář má nahradit adresář /proc.
/tmp
Prostor pro vytváření dočasnch souborů. Tento adresář je nutný pro běh systému, a svazek na kterém se nachází musí mít sdostatek volného prostoru.
/usr
Tento adresář je kořenem hierarchie programových adresářů. Zde jsou nainstalovány programy, jejich knihovny i data. Adresář není nezbytný pro chod systému a může být připojován například s použitím 34 – „NFS (Network File System) i z jiného počítače či ze vzdáleného serveru.
/var
Zde jsou soustředěny všechny aplikační data jenž se často mění. Příkladem takových dat jsou databáze, úložiště pro elektronickou poštu, zámky souborů, tiskové fronty a další.