40.6.5. Připojení externí RAM

Odkazy:

Externí paměť RAM lze připojit k AVR několika způsoby. Když pominu případné sériové RAM s rozhraním SPI či možná I2C, a pominu možnost připojení dynamické RAM, budu se zabývat možnostmi připojení statické RAM paměti.

Nejdříve se ve zkratce zmíním o rozhrani XRAM. Toto rozhraní mají zabudovány některé MCU. Z MCU v pouzdru DIL je to ATmega162. Rozhraní sestává ze dvou osmibitových portů a jednoho tříbitového portu. Na osmibitových porttech jsou na prvním PC signály A8-A15, a na druhém PA multiplexovány D0-D7 s A0-A7. Další tři bity jsou ALE pro multiplexování adresy a dat. A signály !RD a !WR. XRAM funguje velmi rychle, je jen o málo pomalejší než přístup k interní RAM.

Nyní připojení externí RAM na MCU které nemají podporu ve formě XRAM rozhraní. Tou nejpomalejší možností je použít sério-paralelních převodníků, obvodá HC595 a HC165. Současně tento způsob připojení je nejméně náročný na počet I/O pinů.

Pokud nám jde o rychlost, a nemáme obvod s velikým počtem pinů, můžeme se inspirovat řešením XRAM ale zajít ještě o kousek dále. Na jednom portu realizujeme datovou obousměrnou sběrnici. To je 8 pinů. Na tuto sběrnici budeme multiplexovat adresové informace. Tyto budeme zachytávat do obvodů HC573 a záskáme tak kompletní 16-ti bitovou addresovou sběrnici. Přidáním dalšího obvodu HC573 můžeme rozšířit sběrnici na 24 adresových vodičů.

Chci použít MCU řady 48/88/168/328. Na tomto MCU jsou vyveden 3 porty PB, PC a PD. Funkce jednotlivých vývodů ovšem omezuje naše možnosti. PC není úplný ale ma jen 6 vývodů. PC6 je použit jako RESET. PB je sice 8-mi bitový, ale na PB6 a PB7 je připojen krystal. PD je také osmibitový, ale PD0 a PD1 jsou obsazeny sériovým rozhraním RX/TX které potřebuji. Optimální by bylo užití většího obvodu ve 40-ti vývodovém pouzdře jako je například ATmega644.

Licence Creative Commons
Elektronika a počítače, jejímž autorem je Radek Hnilica, podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Nevyužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 3.0 Česká republika .